Honour Board – EOY Competitions and Annual Awards
2016 2017 2018 2019 2020 2021
Competition Entries Through the Year
Highest Point Score for the Year in DPI A Grade Katy Robertson Katy Robertson Katy Robertson John Stein Kim McHardy John Stein
Highest Point Score for the Year in DPI AB Grade Rene Valks Brian Dean John Bayne Kim McHardy Margaret Kemp Ian Thomson
Highest Point Score for the year in DPI B Grade Brian Dean Margaret Kemp Peter Sullivan Shane Spoor Shane Spoor Ian Withnall
Highest Point Score for the year in prints A Grade Rae Stanaway John Stein John Stein Peter Law Lyndall Lazar John Stein
Highest Point Score for the year in prints AB Grade Jeff White Brian Dean John Bayne Kim McHardy Ian Thomson Ian Thomson
Highest Point Score for the year in prints B Grade Brian Dean Lyndal Brown Lyndal Brown Ian Thomson No entry Ian Withnall
Highest over all Aggregate Points for the year Rae Stanaway John Stein John Stein Kim McHardy Kim McHardy John Stein
Annette Smith Memorial Trophy Margaret Kemp Not Awarded Neil Bernard Ian Thomson Ian Withnall Stephen Wood
Gold Awards (Top 5) Entries Through the Year
#1 John Stein John Stein John Stein John Stein John Stein John Stein
#2 Paul Tilly Lyndall Lazar Peter Law Peter Law Kosta Valmas Rae Stanaway
#3 Lyndall Lazar Kosta Valmas Rae Stanaway Lyndall Lazar Lyndall Lazar Kosta Valmas
#4 Sheryl Gore Roby Lazar Lyndall Lazar Kosta Valmas Peter Law Lyndall Lazar
#5 Kosta Valmas Rae Stanaway Roby Lazar Roby Lazar Roby Lazar Paul Tilley
End of Year Competition Trophies
Print of the Year Rene Valks Katy Robertson Peter Law Kim McHardy Peter Law Paul Tilley
Projected Image of the Year Annette Gabriel Kosta Valmas Jane Howie Lyndall Lazar Shane Spoor Shane Spoor
25 Year Anniversary Shield for Panoramic Images Rene Valks Rita Smith Kim McHardy Ian Withnall Shane Spoor Judy Powell
A & E Conservation Trophy Paul Tilley Brian Dean Paul Tilley Jim Psaltis Brian Dean Paul Tilley
Elizabeth Fritz Memorial Trophy (Non-A Grade) not applicable not applicable not applicable Glenys Peacock Shane Spoor Ian Thomson
Challenge Shield for Prints Lyndall Lazar Lyndall Lazar Lyndall Lazar Brian Dean Lyndall Lazar Rae Stanaway
Challenge Shield for Projected Digital Jim Psaltis Kosta Valmas Kosta Valmas Jim Psaltis Lyndall Lazar John Stein
Don Masters Sports Action Trophy Kosta Valmas Rae Stanaway John Stein Brian Dean Jim Psaltis Paul Tilley
Faces & Places Trophy – DPI (Non-A Grade) not applicable not applicable not applicable Glenys Peacock Ian Thomson Alan Bradley
Faces & Places Trophy – DPI (A Grade) Katy Robertson Lyndall Lazar John Stein Brian Dean Jim Psaltis Rene Valks
Portrait Trophy for Prints Katy Robertson Lyndall Lazar John Stein Daryl Fisher Peter Law Peter Law
Jim Smith Trophy for Industrial Subjects Kosta Valmas Daryl Fisher Kary Robertson Rae Stanaway Ian Thomson Margaret Kemp
Monochrome Print of the Year Charmaine Tilley Kosta Valmas Kosta Valmas Rae Stanaway Rene Valks Rene Valks
Nature Trophy for Projected Digital Kosta Valmas Brian Dean Brian Dean Brian Dean Lyndall Lazar Lyndall Lazar
Digital Audio-Visual Trophy Lyndall Lazar Lyndall Lazar John Stein Peter Law Lyndall Lazar John Stein
Awards Discontinued 2019
Nature Trophy for Prints Kosta Valmas Kosta Valmas Kosta Valmas
Iris Lawler Memorial Trophy Projected Digital Katy Robertson Daryl Fisher Shane Spoor
Faces & Places Print Not awarded Not awarded Kosta Valmas
Elizabeth Fritz Memorial Trophy (All Grades) John Stein Brian Dean Paul Tilley